Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Ikony - na prezent (20x14)

Informacja

Ikony - na prezent (20x14)

Historia powstawania ikon

Przypuszcza się, że pierwszym twórcą ikon był Łukasz Ewangelista – patron malarzy i grafików, jednakże źródła pisane dostarczają dowodów, iż tworzone były w czasie późnej starożytności. Ówczesne ikony przedstawiały najczęściej Jezusa Chrystusa, Maryję oraz świętego Piotra i Pawła, czczonych jako założycieli gminy chrześcijańskiej na terenie Rzymu. Z czasem ikony stały się wyznacznikiem sztuki Bizancjum, funkcjonującej na przełomie epok starożytnej i średniowiecznej. Ponadto spotykano je także na obszarze współczesnych Bałkanów, Serbii oraz Grecji. Wtedy najczęstszym motywem ikon był wizerunek Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Jezus Chrystus był na nich ukazywany z Pismem Świętym trzymanym w lewej dłoni oraz prawą dłonią uniesioną w geście błogosławieństwa. Chętnie na ikonach ukazywano także wizerunki świętych, będących wojownikami – świętego Jerzego oraz świętego Teodora Tyrona.

W jaki sposób powstają ikony na prezent?

Współczesne ikony na prezent tworzy się na deskach różnych gatunków drzew. Dawniej wykorzystywano jedynie drewno uważane za święte – cedrowe lub cyprysowe, z kolei na Rusi lipowe, sosnowe, modrzewiowe i jodłowe. Aby ikona na prezent wyglądała efektownie, należy dobrze oczyścić deskę z wykorzystaniem pary wodnej, a następnie wysuszyć w piecu i zabezpieczy . Niegdyś ikony malowano techniką enkaustyczną z wykorzystaniem farb, w skład których wchodził wosk pszczeli, a także stosując temperę, czyli farby z bazą organiczną. Obecnie w ikonach na prezent wykorzystuje się malarstwo olejne, a także technikę inkrustacji, głównie elementów aureoli, na które nakłada się pozłacane płatki.

Ikony na prezent z wizerunkami świętych

W ofercie naszego sklepu internetowego dostępny jest szeroki wybór ikon na prezent. Są one doskonałą propozycją na upominek z okazji urodzin, imienin, a także ważnych uroczystości, na przykład chrztu, bierzmowania czy święceń kapłańskich. Bogate zdobnictwo ikon na prezent sprawia, że można powiesić je w centralnej części domu jako element chroniący domowników. Wręczając ikonę na prezent, polecamy spersonalizować prezent. W tym celu warto dołączyć jedną z wielu plakietek możliwych do nabycia w naszym sklepie, na których można nanieść życzenia lub datę upamiętniającą ważne wydarzenie.

tabela

Ikony - na prezent (20x14) Jest 81 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 81 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 81 elementów