Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Kolędy i śpiewniki

Informacja

Kolędy i śpiewniki

Piosenki i kolędy, które możemy śpiewać to nieodłączna część Świąt. Kolędy i śpiewniki to zatem wspaniały prezent dla każdego, który ma dużo styczności z muzyką lub po prostu kocha śpiewać lub słuchać muzyki. Kolędy są nierozerwalnie z polskimi Świętami, szczególnie z wigilią. Śpiewniki z kolędami przydadzą się, gdy tylko chcemy mieć pod ręką coś, co podpowie lub przypomni teksty znanych i mniej znanych kolęd i pieśni. Śpiewniki na Boże Narodzenie to prezent niezwykle praktyczny, jako że kolędy śpiewa się zawsze w Święta. Śpiewniki religijne mogą zawierać przeróżne pieśni i kolędy, ale zawsze są to zbiory niezwykle cudownych utworów. W ofercie można znaleźć również pastorałki, będące rodzajem kolęd. Pieśni adwentowe, czy też piosenki adwentowe to zawsze wspaniały prezent bożonarodzeniowy dla każdej bliskiej osoby, młodszej bądź starszej. Pieśni na Boże Narodzenie są słuchane i śpiewane z największą przyjemnością. Tak więc jeśli ktoś zastanawia się, czy kupić piosenki na Boże Narodzenie, nie powinien się ani chwili wahać.

Co to są tak właściwie kolędy?

Kolędy to pieśni o charakterze religijnym, związane ze świętami Bożego Narodzenia. Tradycja kolędowania, zwłaszcza w Polsce, jest bardzo bogata. Rzymskie słowo „calendae” oznaczało pierwszy dzień miesiąca, sięga czasów przedchrześcijańskich. Mieszkańcy odwiedzali się wtedy nawzajem i składali sobie życzenia. Gdy słowo „kolęda” pojawiło się w Polsce na początku oznaczało podziękowania dla pana, któremu się służyło. Pierwsze pieśni chrześcijańskie to rotule i kantyki. Kolędy na początku były zakazane w Kościele katolickim. Ich charakter był zbyt świecki. Często towarzyszyły pokazom szopek ruchomych, które bawiły obserwujących. Najstarsza zachowana Polska kolęda pochodzi z roku 1424. Na początku XV wieku muzyka chrześcijańska była nie tylko popularna, ale i lepiej dostępna. Kolędy zyskały bardziej sakralny wydźwięk. Pierwotnie tłumaczono je na język polski z łaciny bądź ze śpiewników braci czeskich. Z kolei z języka niemieckiego pochodzi „Cicha Noc”. Ta najbardziej znana na świecie kolęda powstała w 1818 roku. Została przetłumaczona na mniej więcej 300 języków na całym świecie.

Jakie rodzaje kolęd wybrać

Kolędy występują w przeróżnych formach i w różnych językach. Ale kolędy to zawsze kolędy, nieważne jakiego rodzaju. Jednakże mamy w czym wybierać. Kolędy dla dzieci oczywiście przeznaczone są dla najmłodszych. Jeśli chcesz sprawić dziecku muzyczną przyjemność, to z pewnością pomyśl nad kolędami dla dzieci. Możemy znaleźć piosenki-kolędy wśród zbiorów książek i płyt z utworami. Piosenki-kolędy są trochę piosenkami, trochę kolędami, a więc czymś pomiędzy. Oczywiście utwory, które możemy znaleźć to w dużej mierze świąteczne kolędy, które śpiewane są główne w okresie świątecznym. Świąteczne kolędy to to, z czym w dużej mierze kojarzy się ze Świętami. Wśród zbiorów utworów znajdziemy kolędy i pastorałki, które z przyjemnością włączycie w okresie świętowania. Wszystkie kolędy i pastorałki warto mieć zawsze w zasięgu ręki. Każdy śpiewnik to prezent, który warto ofiarować najbliższym. Taki śpiewnik stanowi przypomnienie, jakie utwory znamy, a jakie warto jeszcze poznać.
Pod względem językowym znajdziemy kolędy polskie jak i kolędy po angielsku. Kolędy angielskie to kolędy międzynarodowe, a polskie kolędy znane są praktycznie tylko w Polsce. Jednak to kolędy polskie, a nie kolędy po angielsku są bardziej popularne w naszym kraju – i całe szczęście, polskie kolędy to najpiękniejsze kolędy, jakie wielu ludzi słyszało. Tak czy owak, zestawy kolędowe ucieszą wielu, a polskie kolędy, jako, że przez wielu uważane za najpiękniejsze kolędy na świecie, zawsze warto je mieć w swoim domu.

Polskie kolędy - jak powstały?

Poeta Franciszek Karpiński napisał najbardziej znaną Polska kolędę - „Bóg się rodzi”. Warto przy tym zaznaczyć, iż za teksty odpowiedzialni byli często znani pisarze, jak chociażby Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz. Napisana przez Piotra Skargę kolęda „W żłobie leży” śpiewana jest do dziś, a „Lulajże Jezuniu” Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części jednego ze swoich utworów. Polskie kolędy nierzadko były utworami przerobionymi. Melodie zaczerpnięte zostały z innych pieśni, hymnów, mazurków czy kujawiaków. W późniejszych latach narodziły się kolędy powstańcze i obozowe. Melodia znanych kolęd pozostała, zmieniono jednak ich tekst by był zgodny z aktualnymi wydarzeniami. Pokazuje to, jak pieśni religijne były bliskie ludziom. Ich zadaniem było nie tylko uwielbienie, ale również podtrzymanie na duchu w ciężkich czasach. Kolędy polskie to również przykład pewnej poufałości w stosunku do świętości. Maryja nazywana Matulką czy Matusieńką. Jezus jest malusiński, piękniuchny jak Aniołeczek. Słychać w nich zatroskanie, współczucie. Opisują naszą bliskość z boskim maleństwem i jego ciężkim losem. Obecnie dorobek polskich kolęd i pastorałek wynosi prawie 500 utworów. To wyjątek na skalę światową.

Ile trwa okres słuchania kolęd?

Zakończony okres Narodzenia Pańskiego nie oznacza zaprzestania słuchania i śpiewania kolęd. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy wykonuje się od mszy o północy w święta Bożego Narodzenia do święta Chrztu Pańskiego, czyli do 6 stycznia.W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego.Pamiętajmy, że warto śpiewać kolędy i pielęgnować polskie tradycje. Powinny kojarzyć się z ciepłem i radością, ze wspólnie spędzonymi chwilami.  

Jako prezenty bożonarodzeniowe możemy również kupić takie rzeczy jak szopka bożonarodzeniowa, różańce. Książki na Boże Narodzenie są również bardzo dobrym pomysłem – z resztą muzyka i literatura bardzo dobrze się uzupełniają.

Kolędy i śpiewniki Jest 58 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 58 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 58 elementów