Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Kielichy

Informacja

Kielichy

Kielichy mszalne - co to jest?

Kielichy mszalne to w Kościele katolickim jedno z podstawowych naczyń liturgicznych, które jest używane w czasie każdej mszy świętej. Kielichy do wina służą do spożywania podczas liturgii krwi Pańskiej, czyli konsekrowanego wina. Kielichy wykorzystywane podczas mszy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i rzucających się w oczy rekwizytów, które są zawsze obecne w Kościele. Obok nich ważną rolę podczas mszy pełnią szaty liturgiczne, świece i lichtarze oraz lekcjonarze i Pismo Święte, które również zawsze znajdują się w zasięgu wzroku wiernych. Warto zadbać o to, aby elementy, które są stale na widoku wiernych, były eleganckie i wizualnie estetyczne. 

Jakie powinny być kielichy do wina?

Istnieje jedna główna zasada, którą należy się kierować podczas wybierania kielichów do Parafii. Kielichy mszalne powinny być wykonane z nie korodującego metalu szlachetnego, a jeśli wykonane są z innego materiału, to wnętrze czary powinno być pozłocone. Taka zasada jest stosowana już od średniowiecza, a obecnie jest ona również zatwierdzona w zbiorze regulacji dotyczących odprawiania mszy w Kościele Katolickim. Najczęściej można się spotkać z tym, że kielichy są wykonane z mosiądzu oraz są pozłacane 24-karatowym złotem. Takie rozwiązanie sprawia, że kielichy są trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. 

Kielichy do wina- ozdobne czy minimalistyczne

To, jakie kielichy do kościoła wybierzemy, zależy od gustu i upodobań. W sklepach można znaleźć kielichy mszalne bogato zdobione, dekoracyjne, które świetnie prezentują się w kościołach utrzymanych w stylu gotyckim, renesansowym czy też barokowym. Istnieje także bardzo szeroki wybór kielichów do wina utrzymanych w bardziej minimalistycznym stylu. Są one proste i praktycznie pozbawione jakichkolwiek ozdób, dlatego też świetnie dopełniają wnętrza kościołów modernistycznych, w których panuje prostota i naturalność. W sklepach znajduje się tak obszerna kolekcja kielichów do wina, że każda parafia, bez problemu odnajdzie takie kielichy, które najbardziej pasują do konkretnego kościoła.

Jak wybierać kielichy do wina

Szukając i wybierając kielichy mszalne, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Kielichy powinny być solidnie i dokładnie wykonane- jest to bardzo ważne, ponieważ kielich jest jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych wykorzystywanych podczas mszy. Warto również zwrócić uwagę na wykończenie kielicha. Kielichy mszalne, z racji tego, że są stale używane, mogą być trudne w utrzymywaniu ich w czystości. Najlepiej sprawdzają się kielichy do wina, które mają matowe lub półmatowe wykończenie, dzięki czemu ewentualne odciski palców są na nich mniej widoczne. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że kielichy mszalne muszą być przede wszystkim stabilne. 
Podczas poszukiwań idealnego kielicha mszalnego warto także przyjrzeć się dostępnym w naszym sklepie dewocjonaliom oraz muzyce religijnej. Mogą one być świetnym źródłem inspiracji, które można wykorzystać podczas codziennej interakcji z wiernymi. 

Kielichy Jest 79 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 79 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 79 elementów