Edycja Św Pawła
Adamdruk
Adamdruk
Ośrodek Odnowy
Kapłani sprawujący obrzędy w kościele rzymskokatolickim zakładają szaty liturgiczne wskazujące nie tylko okres w roku, ale także funkcję przez nich pełnioną. Poszczególne rodzaje szat liturgicznych regulowane są przez przepisy prawa kanonicznego. Dokładnie zostało to określone w „Ogólnym wprowadzeniu do mszału rzymskiego”, gdzie wymienione poszczególne rodzaje szat, a także ich przeznaczenie w zależności od okresu w roku liturgicznym.
- Ikony
Stosowane kolory szat liturgicznych są mocno zróżnicowane – wśród nich wymieniamy m.in.:
- białe
- zielone
- czerwone
- fioletowe
- czerwone
- różowe.
Mianem szaty liturgicznej określa się poszczególne elementy garderoby zakładane przez kapłanów podczas sprawowania obrzędów:
- ornat
- stułę
- albę
- kapę
- dalmatykę
- humerał
- cingulum.
Nieco inne nazwy szat liturgicznych przypisywane są biskupom i papieżom. Mają one także jeszcze większą wartość zdobniczą, co wskazuje na rangę kościelnych hierarchów.
Wśród materiałów na szaty liturgiczne wymienia się między innymi tkaniny poliestrowe. Są one stosunkowo tanie, łatwe do utrzymania w czystości i bardzo trwałe. Jednocześnie tego typu tkanina pozwala na odwzorowanie różnego typu kolorów oraz złotych wzorów i aplikacji. Niegdyś stosowano także ciężką tkaninę na szaty liturgiczne o nazwie altembas. Był to materiał na bazie jedwabiu przeszyty złotymi nićmi, z których powstawały drogie, reprezentacyjne szaty liturgiczne.
W czasie Wielkiego Postu kapłani zakładają szaty liturgiczne w kolorze fioletowym. Jest to kolor symbolizujący żałobę oraz pokutę, co jest powiązane z okresem poprzedzającym śmierć, a następnie zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ponadto fioletowe szaty liturgiczne stosuje się w czasie sprawowania mszy pogrzebowych.
W Niedzielę Palmową zakładane są szaty w czerwonym kolorze, co nawiązuje między innymi do ognia i miłości. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, zwany także Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy wierni przygotowują się do przeżywania męki mesjasza.
- Różańce
Kapłani podczas Wielkiego Czwartku zakładają szaty liturgiczne w białym kolorze. Taki odcień szat liturgicznych przeznaczony jest na uroczystości związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa, ale także podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Szaty liturgiczne w Wielki Piątek są koloru czerwonego. Barwa ta nawiązuje do koloru krwi, kojarzonej z cierpieniem i męką Jezusa Chrystusa. Czerwone szaty liturgiczne stosuje się także podczas obchodów świąt związanych z Duchem Świętym czy uroczystości bierzmowania. Czerwień to także symbol królewskości, dlatego szaty w tym kolorze stosowane są podczas pogrzebu papieża.
Okres oczekiwania na ponowne przyjście na świat Jezusa Chrystusa jest niezwykle radosny dla wszystkich katolików. Szaty liturgiczne w czasie adwentu zakładane przez kapłanów mają kolor fioletowy. Jest to barwa symbolizująca m.in. pokutę, co w sposób szczególny wiąże się z okresem adwentu spędzanym na rozważaniach własnego życia w wierze i jej dalszego umacniania.
© 2016 DystrybucjaKatolicka. Wszelkie prawa zastrzeżone