Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Szaty liturgiczne

Informacja

Szaty liturgiczne

Szaty liturgiczne – niezbędny strój liturgiczny kapłana

Kapłani sprawujący obrzędy w kościele rzymskokatolickim zakładają szaty liturgiczne wskazujące nie tylko okres w roku, ale także funkcję przez nich pełnioną. Poszczególne rodzaje szat liturgicznych regulowane są przez przepisy prawa kanonicznego. Dokładnie zostało to określone w „Ogólnym wprowadzeniu do mszału rzymskiego”, gdzie wymienione poszczególne rodzaje szat, a także ich przeznaczenie w zależności od okresu w roku liturgicznym.

- Ikony

- Filmy religijne

Kolory szat liturgicznych

Stosowane kolory szat liturgicznych są mocno zróżnicowane – wśród nich wymieniamy m.in.:

- białe

- zielone

- czerwone

- fioletowe

- czerwone

- różowe.

Nazwy szat liturgicznych

Mianem szaty liturgicznej określa się poszczególne elementy garderoby zakładane przez kapłanów podczas sprawowania obrzędów:

- ornat

- stułę

- albę

- kapę

- dalmatykę

- humerał

- cingulum.

Nieco inne nazwy szat liturgicznych przypisywane są biskupom i papieżom. Mają one także jeszcze większą wartość zdobniczą, co wskazuje na rangę kościelnych hierarchów.

- Książki religijne

- Podręczniki do religii

Materiał na szaty liturgiczne

Wśród materiałów na szaty liturgiczne wymienia się między innymi tkaniny poliestrowe. Są one stosunkowo tanie, łatwe do utrzymania w czystości i bardzo trwałe. Jednocześnie tego typu tkanina pozwala na odwzorowanie różnego typu kolorów oraz złotych wzorów i aplikacji. Niegdyś stosowano także ciężką tkaninę na szaty liturgiczne o nazwie altembas. Był to materiał na bazie jedwabiu przeszyty złotymi nićmi, z których powstawały drogie, reprezentacyjne szaty liturgiczne.

Jaki jest kolor szat liturgicznych w Wielkim Poście?

W czasie Wielkiego Postu kapłani zakładają szaty liturgiczne w kolorze fioletowym. Jest to kolor symbolizujący żałobę oraz pokutę, co jest powiązane z okresem poprzedzającym śmierć, a następnie zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ponadto fioletowe szaty liturgiczne stosuje się w czasie sprawowania mszy pogrzebowych.

Jakie szaty liturgiczne w Niedzielę Palmową zakładane są przez kapłana?

W Niedzielę Palmową zakładane są szaty w czerwonym kolorze, co nawiązuje między innymi do ognia i miłości. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, zwany także Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy wierni przygotowują się do przeżywania męki mesjasza.

- Różańce

- Różańce spirale na rękę

Szaty liturgiczne w Wielki Czwartek

Kapłani podczas Wielkiego Czwartku zakładają szaty liturgiczne w białym kolorze. Taki odcień szat liturgicznych przeznaczony jest na uroczystości związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa, ale także podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Jakie szaty liturgiczne obowiązują w Wielki Piątek?

Szaty liturgiczne w Wielki Piątek są koloru czerwonego. Barwa ta nawiązuje do koloru krwi, kojarzonej z cierpieniem i męką Jezusa Chrystusa. Czerwone szaty liturgiczne stosuje się także podczas obchodów świąt związanych z Duchem Świętym czy uroczystości bierzmowania. Czerwień to także symbol królewskości, dlatego szaty w tym kolorze stosowane są podczas pogrzebu papieża.

Szaty liturgiczne na adwent

Okres oczekiwania na ponowne przyjście na świat Jezusa Chrystusa jest niezwykle radosny dla wszystkich katolików. Szaty liturgiczne w czasie adwentu zakładane przez kapłanów mają kolor fioletowy. Jest to barwa symbolizująca m.in. pokutę, co w sposób szczególny wiąże się z okresem adwentu spędzanym na rozważaniach własnego życia w wierze i jej dalszego umacniania.

Szaty liturgiczne Jest 188 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 188 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 188 elementów