Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Pateny

Informacja

Pateny

Patena liturgiczna – niezbędne naczynie liturgiczne podczas każdej mszy świętej

Podczas sprawowania liturgii niezbędne są różnego typu naczynia, w tym pateny liturgiczne. Mają one kontakt z ciałem Chrystusa, czyli hostią, dlatego są one atrybutami o wyjątkowym charakterze. Zachęcamy do skorzystania z bogatego asortymentu sklepu Dystrybucji Katolickiej. W naszej ofercie obecnych jest wiele wariantów paten, które będą trwałym narzędziem w czasie mszy sprawowanej w kościołach, bazylikach czy katedrach. Oprócz nich mamy do dyspozycji także etui, które pozwoli w uporządkowany sposób przechowywać pateny.

- Skarbczyk

- Pamiątki pierwszej komunii

Rodzaje paten mszalnych

Większość paten ma przeważnie formę płaskich talerzyków, mających kontakt z hostią. Zasadniczo wymienia się następujące rodzaje paten:

- kielichowe – mają one formę talerzyka z jednym wgłębieniem, które służy do przechowania jednej, maksymalnie kilku hostii

- komunijne – większość z tego typu paten ma charakterystyczny, pojedynczy uchwyt. Patenę komunijną umieszcza się pod brodą wiernych przyjmujących komunię, co chroni hostię w razie, gdyby wypadła ona z ust osoby przyjmującej komunię. Tutaj możemy wyróżnić również pateny ministranckie, wykorzystywane przez osoby świeckie pomagające kapłanom podczas liturgii

- głębokie – z takich paten podaje się wiernym hostię w czasie mszy świętej. Ponadto patena głęboka służy do przechowywania komunikantów w tabernakulum.

Z czego tworzone są pateny na hostię?

Przepisy prawa kościelnego, a dokładnie Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego regulują dokładnie, z czego powinny być wykonane pateny na hostię. Mowa w nich o tworzywach, nieulegających korozji, czyli głównie o srebrze oraz złocie. Pateny tworzone są także z drewna czy innych metali – w takich przypadkach ich wewnętrzna strona musi być stworzona ze wspominanych powyżej metali niekorodujących, które mają kontakt z ciałem Pana Jezusa.

- Pismo święte

- Książki religijne

Jak podaje się patenę z hostią?

Proces udzielania komunii wiernym przeprowadzany jest zazwyczaj przez dwie osoby. Kapłan trzyma głęboką patenę z hostią, podając wiernym ciało Chrystusa. Z kolei stojący obok ministrant umieszcza pod brodą wiernym patenę ministrancką, na którą spadają hostie, gdy przypadkowo wypadają one wiernym z ust.

Najczęściej wybierane zestawy kielichów z hostią

Do większości świątyń zakupuje się kielichy z pateną, gdzie stanowią one nierozłączny element każdej liturgii. Często mają one także dodatkowe zdobienia w postaci graweru, na przykład z herbem Stolicy Apostolskiej, czy symbolami związanymi z komunią, czyli wizerunki hostii oraz winogron, z których powstaje wino. Przygotowanie pateny z hostią i kielicha z winem jest najbardziej uroczystym momentem mszy świętej, nawiązującym do ostatniej wieczerzy. Wtedy to kapłan odmawiając modlitwę, za pośrednictwem Boga przemienia chleb w ciało Chrystusa, a wino w krew, które spożywa zaraz przed udzieleniem komunii innym kapłanom oraz zgromadzonym wiernym.

- Różańce

- Pamiątki Chrztu

Pateny Jest 15 produktów.

Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów
Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów