Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Kustodia

Informacja

Kustodia

Co to jest kustodium?

Kustodium jest spolszczoną nazwą określeń pochodzących z łaciny. Przypisuje się tutaj głównie słowa custodia (nadzór), custodis (stróż), custos (straż) czy cystodiere (strzec, ochraniać). Wymienione określenia dokładnie precyzują przeznaczenie kustodiów. Służą one do przechowywania dużej, konsekrowanej hostii, która umieszczana jest w monstrancji, gdzie jest wystawiania wiernym podczas procesji czy adoracji. Kustodia przypominają wyglądem dużej wielkości kielichy – górna część jest wyraźnie powiększona, a całość osadzona jest na stabilnej stopce.

- Ikony

- Pamiątki Chrztu

Znane kustodia na dużą hostię

Kustodia na dużą hostię występują w różnych postaciach, różniąc się metodą zdobienia, będąc nierzadko unikatowym elementem sztuki sakralnej. W Polsce bardzo znane jest kustodium ziemi raciborskiej, ufundowane u schyłku XV wieku przez księżną raciborską Magdalenę. Wspomniane kustodium stworzone było z użyciem srebra i wykończone złotem. Mierzyło ono około 127 centymetrów i kształtem przypominało strzelistą, późnogotycką wieżyczkę wspartą na nóżkach w kształcie lwów, co nawiązywało do aktualnie obowiązującego stylu w sztuce. To unikatowe na skalę europejską kustodium zostało zrabowane w czasie II Wojny Światowej przez Armię Czerwoną, skąd nie wróciło już do naszego kraju.

- Różańce

- Dewocjonalia

Gdzie przechowuje się kustodia w kościele?

Kustodia w kościele przechowywane są w tabernakulum, podobnie jak inne naczynia liturgiczne stosowane podczas mszy i sprawowania innych obrzędów. Dzięki temu kapłan może szybko i wygodnie przełożyć hostię z kustodium do monstrancji.

Co znajduje się we wnętrzu kustodium?

Zasadniczo kustodium jest pustym naczyniem, które służy do przechowywania konsekrowanej hostii w zamkniętym naczyniu. Aby kustodium w pełni spełniało swoją funkcję, należy wykorzystać tak zwany melchizedek. Jest to niewielki atrybut w postaci okręgu lub półokręgu wyposażony w stopkę. Wspomniane narzędzie jest częścią składową monstrancji, które wyciąga się po zakończeniu adoracji i umieszcza w kustodium chowane do tabernakulum. Warto zwrócić uwagę, że wymogi prawa kościelnego wskazują, że kustodia, podobnie jak inna naczynia liturgiczne musi być stworzone z metali szlachetnych. Najczęściej spotykamy kustodia złote, nieco rzadziej te wykonane ze srebra.

- Pismo święte

- Pamiątki pierwszej komunii

Cena kustodium

Ceny kustodiów są dosyć mocno zróżnicowane. Zależą one w głównej mierze od tworzywa, z jakiego powstały. Najdroższe kustodia są stworzone w pełni z 24-karatowego złota, ale także te w całości wykonane ze srebra. Mniejsza cena kustodiów dotyczy produktów, które zostały stworzone z innych rodzajów metali i są jedynie pozłacane lub posrebrzane.

Kustodia w sklepie internetowym Dystrybucji Katolickiej

Sklep internetowy dysponuje bogatym asortymentem pod względem naczyń liturgicznych, w tym także kustodiów. Nasze produkty spełniają wymogi stawiane przez prawo kanoniczne, ponadto są bogato zdobione i znajdują zastosowanie w każdej świątyni. Do kustodiów polecamy dobrać melchizedki, które pozwolą przechowywać dużą hostię po wyciągnięciu jej z monstracji. 

Kustodia Jest 2 produktów.

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów