Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Trybularze i dodatki

Informacja

Trybularze i dodatki

Trybularz zwany jest także kadzielnicą

Trybularz wywodzi się z łacińskiego słowa turibulum oznaczającego kadzidło. Z tego powodu w polskim nazewnictwie funkcjonuje także jako kadzielnica. Jest to jeden z wielu niezbędnych sprzętów do odprawiania liturgii. Trybularze wykorzystywane są od wielu wieków, stanowiąc element dziedzictwa kultury katolickiej. Na około XIV wiek datowany jest największy trybularz liturgiczny o nazwie Botafumeiro o wysokości 160 cm i masie 60 kg. Zawieszony pod kopułą katedry w Santiago de Compostela, wprawiany jest w ruch przez osiem osób nazywanych tiraboleiros.

Czym wyróżniają się trybularze?

Każdy trybularz liturgiczny wyróżnia się bogato zdobioną formą – uwagę przyciąga głównie połyskująca forma i ozdobne otwory, przez które wydobywa się dym. Kadzielnica jest pewnego rodzaju szkatułką z ruchomą pokrywką, do której zamocowany jest łańcuszek. Poszczególne trybularze różnią się od siebie rozmiarem, masą, a także kolorem materiału, z jakiego są one produkowane.

- Dewocjonalia

- Ikony

Kiedy wykorzystywane są kadzielnice?

Wykorzystywanie trybularzy zajmuje niezwykle ważne miejsce w obrzędach religii rzymskokatolickiej. Stosowane jest do okadzania ołtarzy, np. podczas procesji wejścia czy w czasie ukazania Hostii.

Tworzywa, z których powstają trybularze

Trybularze tworzone są przeważnie z metalu, ponieważ rozpalanie w nich kadzidła generuje wysoką temperaturę. Kadzielnica musi być zatem wytrzymałym sprzętem liturgicznym, który jednocześnie wpisuje się w sferę sacrum. Wśród najczęściej występujących trybularzy możemy wymienić:

- trybularze mosiężne w kolorze srebra lub złota

- trybularze niklowane występujące w przystępnej cenie

- trybularze chromowane wyróżniające się niezwykłą trwałością

- trybularze srebrne o wysokich walorach estetycznych.

- Pamiątki pierwszej komunii

- Pamiątka na Chrzest

W jaki sposób używa się trybularzy?

We wnętrzu trybularzy umieszcza się specjalny koszyczek będący pewnego rodzaju „rusztem”. Do środka wsypuje się gorące kawałki węgla drzewnego, na których umieszcza się ziarna kadziła. Pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się dym, którym okadza się świątynię podczas liturgii. Ciekawostką jest fakt, że niegdyś dym wydobywający się z kadzielnicy pozwalał zwalczać epidemie, ponieważ olejki eteryczne wydobywające się z rozgrzanych ziarenek kadzidła pozwalały ograniczyć objawy wielu schorzeń.

Praktyczne trybularze z łódką

Na rynku często dostępne są tzw. trybularze z łódką. Są to komplety produktów, gdzie poza kadzielnicą obecna jest także łódka służąca do przechowywania kadzidła. Dołączona jest do niej specjalna łyżeczka, która pozwala w wygodny sposób nabrać porcję kadzidła do trybularza. Całość kompletu trybularzy z łódką prezentują się wyjątkowo efektownie.

- Różańce spirale na rękę

- Różańce

Trybularze w ofercie Dystrybucji Katolickiej

W poszukiwaniach wysokiej jakości trybularzy liturgicznych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Posiadamy wiele różnorodnych modeli kadzielnic, które można dopasować do innych elementów sprzętu liturgicznego, zarówno pod względem kolorystyki, jak i rozmiaru. Nasze produkty wyróżniają się wysoką jakością, dlatego będą spełniały swoje funkcje przez wiele lat.

Trybularze i dodatki Jest 88 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 88 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 88 elementów