Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Kropielnice

Informacja

Kropielnice

Aspersorium, czyli kropielnica

Kropielnice zwane są także aspersoriami – są to naczynia, w których obecna jest woda święcona, w której wierni zanurzają dłonie, aby wykonać znak krzyża przed i po wyjściu ze świątyni. Najczęściej kropielnice mocowane są w przedsionku kościoła w specjalnej wnęce, dzięki czemu nie rzucają się one w oczy, a przy tym są poręczne dla wiernych. Wiele kropielnic występuje również w formie wolnostojącej jako mały monument oraz niewielkie kociołki rozwieszane w kościele, co wykorzystuje się najczęściej w przypadku gdy do świątyni przybywa wielu wiernych.

- Pamiątki Chrztu

- Prezenty na bierzmowanie

Historie kropielnic w kościele

Kropielnice w kościołach stanowią nierozłączny element świątyń, związany z rytuałem oczyszczenia, co widoczne jest także w innych, wschodnich religiach. Woda święcona umieszczana w kropielnicach w kościele wpisuje się w nauki Kościoła, gdzie mowa jest o wodzie, jako źródle życia. Korzystanie z kropielnic stwarza wiernym możliwość częściowego oczyszczenia z grzechów, co przedstawiane jest wielokrotnie w Piśmie Świętym. Jeden z przykładów znajdujemy w Starym Testamencie: „Umywam moje ręce na znak niewinności i obchodzę Twój ołtarz, Panie.”.

Innowacyjne kropielnice bezdotykowe

Kościół idzie z duchem czasu, co widać także w wyposażeniu świątyń. Coraz powszechniejsze stają się kropielnice bezdotykowe, które pozwalają zachować wiernym higienę. Tego typu kropielnice do kościoła wykorzystują technologię opartą o fotokomórki – wierni umieszczają pod nią dłoń, a doza wody spada na ich dłonie.

- Pamiątki pierwszej komunii

- Skarbczyk

Bezdotykowe kropielnice z ociekaczem pozwalają utrzymać porządek w świątyni

Rozwinięciem opisanej powyżej technologii są kropielnice bezdotykowe z ociekaczem. Zasada ich działania również opiera się o funkcjonowanie fotokomórek, z tą różnicą, że zastosowano również ociekacz w dolnej części kropielnicy. Dzięki temu woda nie rozpryskuje się na posadzce.

Gdzie zastosowano pierwszą w Polsce kropielnicę automatyczną?

Pierwszą kropielnicę bezdotykową zastosowano w kościele św. Jerzego w Prószkowie. Proboszcz tamtejszej parafii zastosował innowacyjną kropielnicę automatyczną, która działa na fotokomórkę i co ciekawe – wysyła powiadomienie SMS o konieczności uzupełnienia dozownika z wodą święconą.

- Różańce

- Ikony

Domowe kropielnice – element tradycji oraz atrybut pozwalający uzyskać odpust cząstkowy

Kropielnice w domu nie cieszą się powszechną popularnością wśród wiernych, ale w wielu domach są istotnym elementem rodzinnej tradycji. Kropielnice domowe umieszcza się w przedpokoju lub w przedsionku, dzięki czemu domownicy mogą wykonać znak krzyża przed wyjściem z domu, a także po przyjściu z pracy czy ze szkoły. Większość kropielnic do domu to małe i poręczne naczynia, które znajdują zastosowanie w każdym domu, do którego wpuszcza się Boga.

Najczęściej spotykane kropielnice ceramiczne

Kropielnice ceramiczne są nieodzownym elementem sztuki sakralnej – powstawały one głównie w średniowieczu. Często umieszczano na nich figury świętych, na przykład patrona kościoła czy innych ważnych postaci w historii Kościoła.

Bogato zdobione zabytkowe kropielnice na wodę święconą

Wiele kropielnic na wodę święconą wyróżnia się kunsztem wykonania. Mowa tutaj głównie o zabytkowych kropielnicach na wodę święconą, wykonanych z metalu, które są efektownymi dziełami sztuki, wpisującymi się w unikatowy wystrój kościołów.

Kropielnice Jest 21 produktów.

Pokazuje 1 - 21 z 21 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 21 elementów