Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Sygnaturka

Informacja

Sygnaturka

Sygnaturka – co to jest?

Mianem sygnaturek określa się głównie małe wieżyczki, które budowano w średniowiecznych świątyniach. Ten element architektoniczny umieszczano nad prezbiterium w przypadku małych świątyń, a w tych większych i bardziej znaczących nad miejscem skrzyżowania nawy głównej z transeptem. Pod wieżyczką typu sygnaturka umieszczano dosyć niewielki dzwon o tej samej nazwie, który wydawał dźwięk podczas uroczystości podniesienia i aklamacji Sanctus. Obecnie nazwa sygnaturka odnosi się głównie do małych dzwonków umieszczanych we wnętrzach świątyń. Poszczególne sygnaturki różnią się sposobem wydawania dźwięków, jak również wyglądem, co pozwala dopasować je do rangi świątyni, zwłaszcza tej nowo wybudowanej.

- Dewocjonalia

- Obrazki srebrne

Funkcje dzwonków sygnaturek

Dzwonki sygnaturki mają różne funkcje – wcześniej wspomnieliśmy o ich udziale w niektórych częściach mszy świętej. Sygnaturki spełniają także inne funkcje:

- w małych miejscowościach i wsiach sygnaturka umieszczona na wieży informuje wiernych o mszy świętej, która ma rozpocząć się w ciągu kilku minut

- sygnaturki umieszczane na wieżyczkach i w kapliczkach informowały wiernych o nadchodzących klęskach. Widać to bardzo dobrze w miasteczkach na południu Włoch i Sycylii, gdzie sygnaturki dawały sygnał okolicznym mieszkańcom, że w pobliżu wybuchł pożar, informowały również o śmierci osoby z lokalnej społeczności

- sygnaturki stosowane nad wyjściem z zakrystii dają wiernym znak, że kapłan zbliża się do ołtarza, celem odprawienia mszy. Jest to także sygnał, aby wstali oni ze swoich miejsc.

Rodzaje sygnaturek w kościele

Sygnaturki w kościele są odmianą dzwonków, czyli instrumentów zaliczanych do grupy idiofonów. Poszczególne sygnaturki w kościele różnią się liczbą zastosowanych instrumentów. Z tego powodu wyróżnia się sygnaturki pojedyncze oraz wielotonowe. W drugiej grupie wyodrębnia się sygnaturki kościele z dwoma, trzema, a nawet czterema dzwonkami. Ułożenie dzwonków w konstrukcji całej sygnaturki jest różne, w zależności od wybranego wariantu, co tworzy także dodatkowy element dekoracyjny w świątyni.

- Książki religijne

- Pismo święte

Czym przystraja się sygnaturki kościelne?

Sygnaturki kościele umieszcza się za pomocą specjalnego ramienia do ściany – nierzadko są one bogato zdobione, wpisując się w ekskluzywny wygląd tego typu dzwonków. Warto dodać, że w zależności od danego okresu w roku liturgicznym, sygnaturki kościelne przystraja się dodatkowo szarfami w identycznych kolorach, co szaty liturgiczne kapłana. Wspomniane szarfy przekłada się przez dedykowaną do tego celu część, czyli poziomu element, na którym szarfa może swobodnie zwisać.

- Pamiątki pierwszej komunii

- Pamiątki Chrztu

Sprawdź sygnaturki do kościoła w ofercie sklepu Dystrybucji Katolickiej

Sygnaturki do kościoła, podobnie jak inne elementy wyposażenia świątyń, dostępne są w stałej ofercie Dystrybucji Katolickiej. Dysponujemy między innymi sygnaturkami pojedynczymi i wielotonowymi wykonanymi z różnych materiałów, jak na przykład z mosiądzu, który delikatnie się mieni, wpisując się w podniosły charakter świątyń. 

Sygnaturka Jest 4 produktów.

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów