Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Ornaty

Informacja

Ornaty

Ornat - szata liturgiczna każdej Mszy Świętej

Ornat to swego rodzaju część garderoby każdego kapłana, który obecny jest w liturgii rzymskokatolickiej, angielskiej, luterańskiej i starokatolickiej. Ornaty to podstawowe, a zarazem główne szaty liturgiczne, które ubierają kapłani do każdej Mszy Świętej oraz wszystkich czynności z nią związanych w sposób bezpośredni. Pierwsze ornaty za czasów rzymskich były najprościej ujmując zwykłymi płaszczami, które używane były do codziennych podróży w szczególności w dni, w których nie dopisywała pogoda. Szczególnie używane były podczas publicznych wydarzeń, gdzie lud narażony był na przebywanie „pod chmurą”. Na przestrzeni wieków, kroje stosowane przy tworzeniu ornat zaczęły się mocno zmieniać i odróżniać od siebie.
Motywy zdobnicze, które znajdowały się na ornatach z przeszłości mocno nawiązywały do życia Jezusa, Najświętszej Maryi Panny oraz innych świętych. W dzisiejszych czasach przy produkcji ornatów raczej unika się wyszukanych ozdób.

Ornaty - symbol kapłańskiej godności i obowiązków

Ornaty to nie tylko stroje ozdobne zakładane przez kapłanów podczas liturgii. Ornaty kryją za sobą również ogromną symbolikę, która nawiązuję do ofiary krzyżowej Chrystusa, jak i ogromnego ciężaru, który niesie kapłan spełniający służbę Bożą będą swego rodzaju „robotnikiem w winnicy Pańskiej”. Zagłębiając się w teksty liturgii kapłańskich zauważyć można, iż ornat przedstawiany jest jako symbol miłości Bożej, która przykrywa grzech. Ornat jako szata liturgiczna spoczywa na plecach. To rozwiązanie również posiada symbolikę, a mianowicie nawiązuje do przytłaczającego ciężaru, o którym mowa podczas modlitwy odmawianej przy ubieraniu ornatu. 

Sześć głównych barw jakie może mieć ornat

Jako iż ornat jest szatą liturgiczną przestrzegana jest zasada odróżnienia ornatów w zależności od danego dnia, bądź okresu liturgicznego, w którym będzie noszony.
Barwy ornatów:
Ornat biały / Ornat czerwonyOrnat zielony / Ornat czarny / Ornat fioletowyOrnat różowy
W naszej Dystrybucji katolickiej znajdziecie również:
Ornat ecru / Ornat maryjnyOrnat z wizerunkiemOrnat złoty
Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi kategoriami:

Ornaty Jest 174 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 174 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 174 elementów