Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Stuły

Informacja

Stuły

Stuła - szata liturgiczna noszona podczas liturgii

Stuły, czyli swego rodzaju szaty liturgiczne używane są podczas liturgii w wielu Kościołach chrześcijańskich. Stuła często definiowana jest w kontekście liturgii rzymskiej, jako szarfa, którą nosi kapłan i diakon w trakcie mszy i wszelkich innych czynności związanych z liturgią.  Bardzo łatwo jest rozróżnić diakona od kapłana, ponieważ kapłan do mszy zakłada stułę pod ornat, która może być krzyżowana na piersiach i przewiązana cingulum. Natomiast w przypadku diakonów stuła przepasana jest z lewego ramienia na prawą stronę.

Jakie zastosowanie mają stuły?

Stuły są symbolami nieśmiertelności i sprawiedliwości czyli łaski uświęcającej. Stuła to znak otrzymanych święceń pozwalających na głoszenie Ewangelii Chrystusa, dzielenie wiernym Chleba żywego oraz sprawowania Misteriów. Stułę kapłani noszą obowiązkowo podczas każdej Mszy świętej. Stuła traktowana jest jako znak upodobnienia się do Chrystusa i wyrażenia roli in persona Christi podczas liturgii. Kapłan podczas przygotowań do Eucharystii przed założeniem stuły całuje znajdujący się na jej środku krzyż, po czym zakłada ją w taki sposób, aby środkowy krzyż znajdował się w centralnej części tyłu szyi. Stuła używana jest również w momencie gdy odbywa się spowiedź, czy w przypadku gdy kapłan udziela ślubu, a narzeczeni zawierają związek  małżeński. W momencie, gdy zwracają się do siebie i wyciągają prawą dłoń by sobie ją podać, kapłan również wówczas wykorzystuje stułę, wiążąc dłonie nowożeńców jej końcem.

Pierwsze wzmianki o stułach - czasy antyczne

Pierwsze wzmianki o stule sięgają bardzo, ale to bardzo odległych czasów. Samo jej określenie pojawiało się już za czasów antycznych. Początkowo stuły używali Grecy, która w tamtych czasach oznaczała odzienie bądź szatę. Kolejno stułę używali Rzymianie, którzy nazywali ją stolą, która także oznaczała część garderoby. Mimo, iż do dziś nie można doszukać się odpowiedniej teorii, która określała by szaty liturgiczne, to odczytując ikonografię zauważalnym jest fakt, iż stuły były obecne od początków chrześcijaństwa. Najstarszą wzmiankę z ikonografii stuły diakońskiej odnaleziono w bazylice, w Sewajdzie, która położona jest w Centralnej Syrii. Dokładnie w tamtym miejscu zobaczyć można mozaikę diakona Sergiusza, który białą stułę zakończoną czarną linią założoną ma na dalmatyce. Najstarsze ślady stuły, które pojawiły się na zachodzie, zobaczyć można w katakumbach św. Senatora w Albano we Włoszech. Znajduje się tam piękny fresk, który przedstawia postać Chrystusa, świętych Pawła i Piotra oraz rzymskiego diakona św. Wawrzyńca ze stułą na lewym ramieniu opadającą aż do bioder.


Zapraszamy również do sprawdzenia naszych kategorii:

Stuły Jest 162 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 162 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 162 elementów