RTCK
Ośrodek Odnowy
IN PLUS
IN PLUS
Instrumenty w każdej świątyni katolickiej pełnią ważną funkcję. Wskazują na nastrój mszy w określonym czasie roku liturgicznego, jednocześnie urozmaicając prowadzone obrzędy. Takimi instrumentami są dzwonki i gongi. Stosowane są głównie do sygnalizowania wiernym podniosłych momentów w czasie mszy. Ponadto istnieje wiele pieśni, w których dzwonki i gongi stanowią element wspomagający muzykę organową.
Kościelne dzwonki wyróżniają się swoją specyficzną formą. Są to głównie cztery dzwonki połączone wzajemnie za pomocą krzyżowego zawieszenia, które w górnej części posiadają uchwyt do trzymania. Dzwonki kościelne wydają charakterystyczny, synchroniczny dźwięk o dosyć wysokich tonach. Doskonale sprawdzają się one podczas pieśni kościelnych o radosnym wydźwięku. Wśród utworów z wykorzystaniem dzwonków wymienia się „Columbus” Wernera Egka czy utwór „Msza polowa” Bohuslava Martinů.
Poza urozmaicaniem pieśni dzwonki kościelne pełnią również inną, lecz równie istotną rolę. Informują one wiernych o uroczystych momentach mszy. Mowa tutaj głównie o obrzędzie przeistoczenia, czy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, ale stosuje się je również podczas procesji eucharystycznych. Co ciekawe, dzwonków nie stosuje się w jednym okresie w czasie roku liturgicznego. Na Mszy Męki Pańskiej odbywającej się w Wielki Czwartek zastępuje się je drewnianymi kołatkami, co podkreśla czas ciszy i żałoby.
- Ikony
Gongi liturgiczne zaliczane są do tak zwanych idiofonów uderzanych. Jest to grupa instrumentów wyróżniających się pewną sprężystością, która oddaje specyficzny dźwięk po uderzeniu go pałeczką. Uważa się, że gongi wyewoluowały z sygnaturek, czyli charakterystycznych dzwonków umieszczanych przy kapliczce, które sygnalizowały o rozpoczęciu mszy.
Kościelne gongi mają charakterystyczny kształt odwróconej misy. Zazwyczaj stosuje się pojedyncze, duże gongi, ale na rynku dostępne są również:
- gongi podwójne
- gongi potrójne
- gongi poczwórne.
Gongi zawierające więcej niż jedną misę mają charakterystyczną, warstwową budowę. Uderzanie o każdą z mis wydaje dźwięk o różnej wysokości tonów.
Liturgiczne gongi pełnią nie tylko rolę instrumentu wzbogacającego msze święte. Warto zwrócić uwagę, iż sygnalizują one zmianę pozycji podczas najbardziej podniosłych elementów liturgii. Ma to miejsce na przykład przed podniesieniem hostii ku górze przez kapłana, wtedy to ministrant uderza w gong, a wierni pozycję siedzącą bądź stojącą muszą zamienić na pozycję klęczącą.
Bogaty asortyment Dystrybucji Katolickiej obejmuje między innymi dzwonki i gongi do kościoła. Nasze produkty prezentują się wyjątkowo efektownie, a przy tym będą użytecznymi instrumentami przez bardzo długi czas.
© 2016 DystrybucjaKatolicka. Wszelkie prawa zastrzeżone