Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Dzwonki i gongi

Informacja

Dzwonki i gongi

Jaką funkcję pełnią dzwonki i gongi w czasie liturgii?

Instrumenty w każdej świątyni katolickiej pełnią ważną funkcję. Wskazują na nastrój mszy w określonym czasie roku liturgicznego, jednocześnie urozmaicając prowadzone obrzędy. Takimi instrumentami są dzwonki i gongi. Stosowane są głównie do sygnalizowania wiernym podniosłych momentów w czasie mszy. Ponadto istnieje wiele pieśni, w których dzwonki i gongi stanowią element wspomagający muzykę organową.

Specyficzna konstrukcja dzwonków kościelnych

Kościelne dzwonki wyróżniają się swoją specyficzną formą. Są to głównie cztery dzwonki połączone wzajemnie za pomocą krzyżowego zawieszenia, które w górnej części posiadają uchwyt do trzymania. Dzwonki kościelne wydają charakterystyczny, synchroniczny dźwięk o dosyć wysokich tonach. Doskonale sprawdzają się one podczas pieśni kościelnych o radosnym wydźwięku. Wśród utworów z wykorzystaniem dzwonków wymienia się „Columbus” Wernera Egka czy utwór „Msza polowa” Bohuslava Martinů.

Rola kościelnych dzwonków

Poza urozmaicaniem pieśni dzwonki kościelne pełnią również inną, lecz równie istotną rolę. Informują one wiernych o uroczystych momentach mszy. Mowa tutaj głównie o obrzędzie przeistoczenia, czy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, ale stosuje się je również podczas procesji eucharystycznych. Co ciekawe, dzwonków nie stosuje się w jednym okresie w czasie roku liturgicznego. Na Mszy Męki Pańskiej odbywającej się w Wielki Czwartek zastępuje się je drewnianymi kołatkami, co podkreśla czas ciszy i żałoby.

- Ikony

- Ikona Jezusa

Gong – następca sygnaturki

Gongi liturgiczne zaliczane są do tak zwanych idiofonów uderzanych. Jest to grupa instrumentów wyróżniających się pewną sprężystością, która oddaje specyficzny dźwięk po uderzeniu go pałeczką. Uważa się, że gongi wyewoluowały z sygnaturek, czyli charakterystycznych dzwonków umieszczanych przy kapliczce, które sygnalizowały o rozpoczęciu mszy.

Rodzaje gongów kościelnych

Kościelne gongi mają charakterystyczny kształt odwróconej misy. Zazwyczaj stosuje się pojedyncze, duże gongi, ale na rynku dostępne są również:

- gongi podwójne

- gongi potrójne

- gongi poczwórne.

Gongi zawierające więcej niż jedną misę mają charakterystyczną, warstwową budowę. Uderzanie o każdą z mis wydaje dźwięk o różnej wysokości tonów.

- Różańce spirale na rękę

- Obrazki srebrne

Funkcje gongów liturgicznych

Liturgiczne gongi pełnią nie tylko rolę instrumentu wzbogacającego msze święte. Warto zwrócić uwagę, iż sygnalizują one zmianę pozycji podczas najbardziej podniosłych elementów liturgii. Ma to miejsce na przykład przed podniesieniem hostii ku górze przez kapłana, wtedy to ministrant uderza w gong, a wierni pozycję siedzącą bądź stojącą muszą zamienić na pozycję klęczącą.

Dzwonki i gongi do kościoła – sprawdź produkty Dystrybucji Katolickiej

Bogaty asortyment Dystrybucji Katolickiej obejmuje między innymi dzwonki i gongi do kościoła. Nasze produkty prezentują się wyjątkowo efektownie, a przy tym będą użytecznymi instrumentami przez bardzo długi czas.

- Skarbczyk

- Książki religijne dla dzieci

Dzwonki i gongi Jest 34 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 34 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 34 elementów