Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Lektoria

Informacja

Lektoria

Co to jest lektorium?

Określenie „lektorium” pada głównie w kontekście budowy świątyni. Jest to element architektoniczny tworzony z drewna lub będący konstrukcją murowaną, najczęściej ażurową, która oddzielała miejsca przeznaczone dla osób świeckich od miejsc przebywania duchownych. Na planach kościoła można wyraźnie zaznaczyć lektorium jako część oddzielającą prezbiterium od nawy głównej. Mianem lektoriów określa się również ozdobne pasy tkaniny umieszczane na ambonach, gdzie wygłaszane są kazania bądź homilie. Lektoria są bogato zdobione i wyróżniają się na tyle ołtarza, co skupia uwagę wiernych na Słowie Bożym, które wygłaszane jest przez duchownego.

- Prezenty na bierzmowanie

- Różańce

Z jakich tkanin tworzone są lektoria?

Lektoria powstają głównie z materiałów, które się nie gniotą. Doskonale sprawdzają się tutaj tkaniny obrusowe, które odpowiednio wyprasowane bardzo dobrze prezentują się na ambonie. Większość materiałów na lektoria ma właściwości plamoodporne. Dzięki temu można je utrzymać w czystości w bardzo łatwy sposób i co ważne – wiele zanieczyszczeń nie wnika w głąb tkaniny, a jedynie po niej spływa, dlatego takie lektoria są funkcjonalne i sprawdzą się w świątyni przez bardzo długi czas.

Piękne lektoria haftowane

Szczególnym uznaniem cieszą się lektoria haftowane. Przeważnie powstają one dzięki pracy ludzkich rąk, dzięki czemu zyskują oryginalnego charakteru. Osoby zajmujące się wyszywaniem lektoriów haftowanych stosują wiele różnych technik i motywów zdobniczych, co oczywiście nierozerwalnie łączy się ze sferą sacrum kościoła, katedry czy bazyliki. Wiele haftowanych lektoriów powstaje na wyjątkowe okazje, na przykład ważne rocznice kościelne czy te związane z lokalną działalnością duchowieństwa na danym obszarze, będąc jednocześnie unikatową pamiątką ważnych wydarzeń.

- Księgarnia katolicka

- Książki religijne

Motywy zdobnicze stosowane w procesie produkcji lektoriów

Lektoria na ambonę stosowane w kościołach nie są jedynie jednobarwnym pasem materiału – towarzyszą im liczne motywy zdobnicze. Najczęściej wykorzystuje się wzory związane z winogronami, hostiami, rybami, czy literami alfa i omega, oznaczające początek i koniec. Wielu lektoriom towarzyszą również barwne wzory, np. wizerunki Serca Jezusowego.

Kolory lektoriów na ambonę stosowane w zależności od okresu w roku liturgicznym

Kolorystyka lektoriów na ambonę różni się w zależności od tego, jaki okres w roku liturgicznym akurat przypada. Przez większość roku stosuje się te w kolorze zielonym, odpowiadające okresowi zwykłemu, a w Wielkim Poście i w czasie Adwentu rozwiesza się fioletowe lektoraty. Z kolei czerwone lektoria umieszcza się na ambonach podczas świąt związanych z męką pańską, a białe w czasie wyjątkowych uroczystości – Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy.

- Pamiątki Chrztu

- Pamiątki pierwszej komunii

Lektoria na ambonę z nadrukiem

Wśród lektoriów na ambonę wymienia się również te z zastosowanym nadrukiem. Są one znacznie tańsze niż te haftowane, mają jednak tę zaletę, że większość nadruków wiernie oddaje przygotowany projekt, gdzie zastosowano mocno szczegółowe wzory. Mowa tutaj przede wszystkim o fotografiach znanych osób, na przykład świętego Jana Pawła II – w takim przypadku lektorium z nadrukiem zdecydowanie lepiej oddaje wszelkie szczegóły.

Lektoria Jest 88 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 88 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 88 elementów