Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

KSIĘGI LITURGICZNE I PARAFIALNE

Informacja

Katalog

Wydawnictwo
KSIĘGI LITURGICZNE I PARAFIALNE

Księgi liturgiczne i parafialne dopuszczone do odprawiania obrzędów

Księgi liturgiczne to niezbędny atrybut przy sprawianiu eucharystii i innych obrzędów. Księgi parafialne regulowane są przez przepisy Stolicy Apostolskiej, które określają dopuszczenie i przeznaczenie danej księgi. Księgą liturgiczną wspólną dla głównych religii chrześcijańskich, czyli dla katolików, grekokatolików, prawosławnych i anglikanów jest liturgia godzin. Składa się ona z czterech tomów dostosowanych do różnych okresów w ciągu roku:

Tom I – okres adwentu i Bożego Narodzenia

Tom II – czas Wielkiego Postu i Wielkanocy

Tom III – okres zwykły (tygodnie 1 – 17)

Tom IV – okres zwykły (tygodnie 18 – 34).

Mszał rzymski – jedna z najważniejszych ksiąg liturgicznych

Mszał rzymski to podstawowa księga liturgiczna, która wykorzystywana jest w kościele rzymskokatolickim do sprawowania mszy. Oprócz samego porządku mszy zawiera liczne wskazówki przy sprawowaniu eucharystii i obrzędów w ciągu całego roku. Wpływy tworzenia tej księgi liturgicznej należy upatrywać w Rzymie oraz Galii wczesnego średniowiecza, lecz dopiero w XVI wieku papież Pius V promulgował mszał, który w nieco zmienionej formie funkcjonuje jako księga liturgiczna do dziś.

Inne księgi liturgiczne stosowane w obrzędach kościelnych

Oprócz liturgii godzin i mszałów, najczęściej wykorzystywanymi księgami liturgicznymi są także lekcjonarze, wprowadzone po obradach Soboru Watykańskiego II. Zawierają one teksty biblijne przeznaczone do czytania każdego dnia roku liturgicznego. Podczas niedzieli i świąt korzysta się z ewangeliarzy z teksami Nowego Testamentu. Księgi liturgiczne zawierające modlitwy na każdy rodzaj obrzędu to rytuały oraz pontyfikały przeznaczone dla biskupów. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się księgi liturgiczne i parafialne niezbędne do sprawowania eucharystii i obrzędów.

Jakie księgi liturgiczne i parafialne niegdyś wykorzystywano?

Dawniej do sprawowania mszy korzystano z ksiąg liturgicznych, które z czasem włączono na przykład do mszału rzymskiego. Większość dawnych ksiąg liturgicznych zawierała zbiory pieśni. Wykorzystywano przede wszystkim antyfonarze, psałterze, kyriale, graduały oraz kancjonały. Księgi parafialne obejmowały niegdyś także zagadnienia związane z męką pańską (pasjonały), dziejami męczenników Kościoła (martyrologium) oraz fragmenty Pisma Świętego odczytywane podczas mszy.

Księgi parafialne – ważny nośnik historii

Księgi parafialne są rodzajem dokumentów kościelnych stosowanych na obszarze danej parafii. Od wieków dostarczają one danych dotyczących demografii, w tym wskaźnika urodzeń i zgonów, a także struktury ludności. W księgach parafialnych zawierane są także informacje o dziejach parafii, które często są obiektami badań historycznych. Przykładem takiej księgi parafialnej jest „Księga henrykowska”, stworzona przez cystersów henrykowskich. Jest to księga parafialna o szczególnej wartości historycznej, gdyż oprócz nazw i opisów okolicznych miejscowości zawiera ona pierwsze zdanie wypowiedziane w języku polskim – „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co we współczesnym języku oznacza „Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj”.

KSIĘGI LITURGICZNE I PARAFIALNE Jest 90 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 90 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 90 elementów