Edycja Św Pawła
Adamdruk
Adamdruk
Ośrodek Odnowy
Tagi
Katalog
Ładowanie...
Księgi liturgiczne to niezbędny atrybut przy sprawianiu eucharystii i innych obrzędów. Księgi parafialne regulowane są przez przepisy Stolicy Apostolskiej, które określają dopuszczenie i przeznaczenie danej księgi. Księgą liturgiczną wspólną dla głównych religii chrześcijańskich, czyli dla katolików, grekokatolików, prawosławnych i anglikanów jest liturgia godzin. Składa się ona z czterech tomów dostosowanych do różnych okresów w ciągu roku:
Tom I – okres adwentu i Bożego Narodzenia
Tom II – czas Wielkiego Postu i Wielkanocy
Tom III – okres zwykły (tygodnie 1 – 17)
Tom IV – okres zwykły (tygodnie 18 – 34).
Mszał rzymski to podstawowa księga liturgiczna, która wykorzystywana jest w kościele rzymskokatolickim do sprawowania mszy. Oprócz samego porządku mszy zawiera liczne wskazówki przy sprawowaniu eucharystii i obrzędów w ciągu całego roku. Wpływy tworzenia tej księgi liturgicznej należy upatrywać w Rzymie oraz Galii wczesnego średniowiecza, lecz dopiero w XVI wieku papież Pius V promulgował mszał, który w nieco zmienionej formie funkcjonuje jako księga liturgiczna do dziś.
Oprócz liturgii godzin i mszałów, najczęściej wykorzystywanymi księgami liturgicznymi są także lekcjonarze, wprowadzone po obradach Soboru Watykańskiego II. Zawierają one teksty biblijne przeznaczone do czytania każdego dnia roku liturgicznego. Podczas niedzieli i świąt korzysta się z ewangeliarzy z teksami Nowego Testamentu. Księgi liturgiczne zawierające modlitwy na każdy rodzaj obrzędu to rytuały oraz pontyfikały przeznaczone dla biskupów. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się księgi liturgiczne i parafialne niezbędne do sprawowania eucharystii i obrzędów.
Dawniej do sprawowania mszy korzystano z ksiąg liturgicznych, które z czasem włączono na przykład do mszału rzymskiego. Większość dawnych ksiąg liturgicznych zawierała zbiory pieśni. Wykorzystywano przede wszystkim antyfonarze, psałterze, kyriale, graduały oraz kancjonały. Księgi parafialne obejmowały niegdyś także zagadnienia związane z męką pańską (pasjonały), dziejami męczenników Kościoła (martyrologium) oraz fragmenty Pisma Świętego odczytywane podczas mszy.
Księgi parafialne są rodzajem dokumentów kościelnych stosowanych na obszarze danej parafii. Od wieków dostarczają one danych dotyczących demografii, w tym wskaźnika urodzeń i zgonów, a także struktury ludności. W księgach parafialnych zawierane są także informacje o dziejach parafii, które często są obiektami badań historycznych. Przykładem takiej księgi parafialnej jest „Księga henrykowska”, stworzona przez cystersów henrykowskich. Jest to księga parafialna o szczególnej wartości historycznej, gdyż oprócz nazw i opisów okolicznych miejscowości zawiera ona pierwsze zdanie wypowiedziane w języku polskim – „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co we współczesnym języku oznacza „Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj”.
© 2016 DystrybucjaKatolicka. Wszelkie prawa zastrzeżone