Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Jezus Chrystus

Informacja

Jezus Chrystus

Ikona Jezusa – ważny przejaw sztuki sakralnej

Ikony Jezusa stanowią element sztuki sakralnej, równie ważny jak obrazy, pieśni czy wiersze. Ikony Jezusa są także formą okazywania czci postaci ważnej dla Kościoła katolickiego i osób, które swoje życie poświęcają Bogu.

Jakie sceny z życia przedstawiają ikony Jezusa Chrystusa?

Na przestrzeni wieków w sztuce sakralnej wprowadzono motywy dotyczące ukazywania Jezusa, odnoszące się nie tylko do obrazów, ale także do ikon Jezusa Chrystusa. Jednym z takich motywów jest Pantokrator, czyli ikona Jezusa Chrystusa ukazująca go jako władcę wszechświata. Siedzi on na tronie i w jednej ręce trzyma Pismo Święte, a palce drugiej układają się w specyficzny sposób. Według badaczy ikon Jezusa może to oznaczać jego monogram, czyli IC XC, jednakże interpretacje wskazują także na symbol połączenia życia ziemskiego i boskiego Jezusa Chrystusa. W podobnym tonie utrzymane są ikony Jezusa przedstawiające go jako panującego władcę w otoczeniu ewangelistów (Maiestatas Domini). We wczesnym gotyku ikony Jezusa przedstawiały postać o delikatnych rysach, określanego mianem beau Dieu, co z języka francuskiego oznacza „piękny Jezus”.

Motywy męki pańskiej w ikonach Jezusa

Istotnym motywem w ikonach Jezusa jest męka pańska, pokazująca sens zbawienia i miłości. Dlatego najczęściej tego typu ikony Jezusa Chrystusa przedstawiają go powieszonego na krzyżu. W ikonografii znajdziemy także przedstawienie wizerunku o nazwie pieta, co w polskim tłumaczeniu oznacza miłosierdzie, ale także litość. Wizerunek Matki Boskiej trzymającej martwego syna był częstym motywem w sztuce, w tym ikon Jezusa w czasie trwania epoki gotyku. Z kolei Ecce Homo, czyli „oto człowiek” to wizerunek umęczonego Chrystusa z koroną cierniową.

Serce Jezusa – ikona o szczególnym przejawie kultu

Ikona serce Jezusa jest czczona w sposób szczególny, gdyż jest ona symbolem Bożej miłości do każdego człowieka. Ikony serca Jezusa przedstawiają Chrystusa, którego najbardziej przykuwającym punktem jest dobrze rozświetlone serce przebite cierniami, z którego wychodzą płomienie i promienie światła.

Rola świętej Faustyny Kowalskiej w powstaniu ikony Jezusa miłosiernego

Objawienia Faustyny Kowalskiej, których doświadczała przez wiele lat, były inspiracją do stworzenia obrazu Jezu ufam Tobie. W późniejszym czasie tworzono także ikony Jezusa miłosiernego na podstawie tego obrazu. Ikona Jezusa miłosiernego to jeden z najbardziej charakterystycznych wizerunków Chrystusa, na którym widoczne są dwie wiązki światła:

- czerwona, które symbolizuje krew tryskającą z przebitego boku krzyżowanego Chrystusa

- niebieska, symbolizująca ludzkie dusze.

Całun turyński inspiracją do tworzenia ikony Jezusa z całunu

W sztuce sakralnej znajdujemy także inspiracje pochodzące z dowodów historycznych na życie ziemskie Chrystusa. Jednym z nich jest Całun Turyński, czyli płótno, którym było okryte ciało Chrystusa. Negatyw całunu ujawnił wyraźną twarz postaci, która była wykorzystywana w licznych grafikach, w tym do tworzenia ikon Jezusa z całunu.

Jezus Chrystus Jest 40 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 40 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 40 elementów