Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Matka Boża

Informacja

Matka Boża

Ikony Matki Boskiej, przedstawiające ogrom matczynej miłości i oddania Bogu

Na ikonach Matki Boskiej możemy dostrzec najważniejszą postać kobiecą dla całej religii katolickiej. Powszechny kult maryjny ma swoje odzwierciedlenie w szeroko pojętej sztuce. Dlatego wizerunek Maryi widoczny jest w rzeźbach, obrazach, jak również w ikonach Matki Boskiej, które znajdziemy w wielu świątyniach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najczęstsze motywy widoczne w ikonach Matki Boskiej

Główną postacią każdej ikony Matki Boskiej jest Maria z Nazaretu. Znajdziemy różne rodzaje tych dzieł, różniące się przedstawieniem głównej postaci. Dlatego na ikonach Matki Boskiej oprócz wizerunku samej Maryi spotykamy także wizerunki wspólne z Dzieciątkiem lub dorosłą postacią Jezusa. Najczęściej na ikonach maryjnych spotykamy motyw Eleusa, czyli matki przytulającej policzek do twarzy syna – wskazują one na ogrom matczynej miłości.

Ikony Matki Boskiej w cerkwiach prawosławnych

Oprócz kościołów rzymskokatolickich, ikony maryjne znajdziemy przede wszystkim w ośrodkach wiary prawosławnej, gdzie stanowią ważny element dekoracyjny świątyń. Dlatego w cerkwiach nie może zabraknąć ikon Matki Boskiej. Co ciekawe, Maryja ukazana jest jako osoba zadumana lub zamyślona, a także zatroskana o los swojego syna i całej ludzkości. Prawosławne ikony Matki Boskiej przedstawiają ją jako kobietę modlącą się z rękami uniesionymi ku górze (tzw. typ Oranta). Według wyznawców prawosławia, gdy Maryja na ikonie opuści swoje ręce, nastąpi koniec świata.

Ikony Matki Boskiej nawiązujące do miejsc szczególnego kultu

Na ikonach Matki Boskiej odwzorowuje się cudowne obrazy, charakterystyczne dla danego miejsca. Mowa tutaj na przykład o ikonach maryjnych przedstawiających Marię Boską Częstochowską. W Polsce możemy znaleźć także ikony Matki Boskiej z sanktuariów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Piekarach Śląskich czy Lichenia. Ikony maryjne tworzone są także w oparciu o miejsca kultu, w których doszło do objawień. Z tego powodu powstają ikony Matki Boskiej z Fatimy, Lourdes czy Guadalupe.

Atrybuty Matki Boskiej widoczne w ikonach maryjnych

Przedmioty noszone lub trzymane przez Maryję są ważnym elementem każdej ikony Matki Boskiej, ze względu na ich symboliczne znaczenie całego dzieła. Najczęściej na ikonach Matki Boskiej widzimy Maryję trzymającą kwiaty. Głównie są to czerwone róże, symbolizujące miłość oraz białe lilie, utożsamiane z czystością, ale także niebiańską boskością. Podobną symbolikę do białych lilii mają także białe gołębie, kojarzone nie tylko z czystością, ale także pokojem. Każda ikona maryjna zawiera także ważny element garderoby, czyli maforion. Na ikonach Matki Boskiej najczęściej znajdują się kolor niebieski lub purpurowy, często z dodatkowymi ozdobami.

Ikona maryjna idealna na kobiecy prezent

Ikona Matki Boskiej stanowi wyjątkowy upominek dla bliskiej nam kobiety – mamy, babci, siostry, cioci czy przyjaciółki. Ikona maryjna doskonale nada się także jako prezent z okazji Dnia Kobiet. Doskonale prezentują się na komodzie i półkach z książkami, ale można je także zawiesić na ścianie.

Matka Boża Jest 93 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 93 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 93 elementów