Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Święta Rodzina

Informacja

Święta Rodzina

Ikona Świętej Rodziny – jakie postaci są na niej ukazane?

Ikona Świętej Rodziny jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł sztuki sakralnej. Patrząc na trzy postacie ukazane na ikonie od razu wiemy, że ukazani tam są Maryja, Józef i Dzieciątko. Twarz każdej z nich pochylona jest w kierunku pozostałych osób, co wskazuje na zażyłe relacje między nimi. Często na ikonach Świętej Rodziny Józef obejmuje Maryję i Dzieciątko ramieniem, wskazując na jego odpowiedzialność za bezpieczeństwo najbliższych mu osób.

Symbolika ikony Świętej Rodziny

Ikony Świętej Rodziny niosą wyraźny przekaz, a dokładnie rzecz biorąc pokazują, że każdą z postaci łączą wzajemne relacje. Maryja ukazywana na ikonach Świętej Rodziny uznawana jest za symbol matczynej miłości, z kolei Józef jest patronem małżeństw. Wzajemne relacje między nimi dotyczą zatem nierozerwalnej instytucji małżeństwa. Dzieciątko, którego wizerunek znajduje się na ikonach Świętej Rodzina zarówno z Maryją, jak i Józefem łączą więzi miłości, ale także opieki i troski. Ikona Święta Rodzina łączy zatem przekaz tego, jak ważne jest małżeństwo i odpowiedzialność wynikająca z założenia rodziny i posiadania potomstwa.

Święta Rodzina – ikony stanowiące element sztuki w świątyniach

Postaci ukazywane na ikonach są najczęściej bardzo dobrze oświetlone, wyróżnia je także tło, które pozwala wyeksponować to, co najważniejsze w ikonie Świętej Rodziny. Ich nieodzownym elementem są także napisy zapisane cyrylicą lub klimentowicą, wskazujące, na którą z postaci patrzymy:

- ΜΡѲУ oznaczające Maryję Rodzicielkę, Bogarodzicę i Theotokos

- ΟЪΓΙΟС ЇѠСΗФ, czyli święty Józef

- IC XC, czyli monogram Jezusa Chrystusa.

Ikona Święta Rodzina podkreśla także więź łącząca ją z Bogiem. Świadczą o tym litery umieszczone w nimbie centralnej postaci, czyli Dzieciątka. Wyraźnie widoczny jest zarys krzyża, w którym wpisane są kolejno litery (czytane od lewej zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) Ѽ, Ѻ oraz Н nawiązujące do Boga.

Jak tworzone są ikony Święta Rodzina?

Ikony Świętej Rodziny wyróżnia bogata kolorystyka i precyzja wykonania. Proces ich tworzenia nazywany jest pisaniem, który odnosi się do pisania teologii, czyli najważniejszej nauki wszystkich chrześcijan. Główną cechą ikon Świętej Rodziny jest drewniana podstawa, na którą nanoszone są farby. Proces tworzenia każdej ikony odbywa się ręcznie, co czyni je misternymi i unikatowymi dziełami sztuki, które warto mieć w swoim domu.

Święta Rodzina – ikona na okolicznościowy prezent

Ikona Święta Rodzina ze względu na swoją symbolikę jest idealnym pomysłem na prezent. Warto ją wręczyć z okazji ślubu lub rocznicy tego wydarzenia. Ikona Świętej Rodziny będzie elementem opiekuńczym domu, dlatego warto powiesić ją na ścianie w centralnej części domu, w której najczęściej spędza się wspólnie czas. Ikona Świętej Rodziny wskazuje domownikom drogę ku wspólnej miłości, pełnej wzajemnego szacunku.

Święta Rodzina Jest 15 produktów.

Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów
Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów