Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

NACZYNIA NA WODĘ ŚWIĘCONĄ

Informacja

NACZYNIA NA WODĘ ŚWIĘCONĄ

Aspersorium – naczynie na wodę święconą. Mimo iż spotykane najczęściej w Kościołach, Katedrach i innych ważnych miejscach religijnych – istnieje możliwość posiadania takowej rzeczy w własnych czterech ścianach.

Naczynie z wodą święconą, kiedyś i dziś

Kropielnica, inaczej aspersorium to naczynie na wodę święconą. W Kościołach mocowana jest najczęściej trwale – do podłogi, ściany, czy np. filaru. Znajduje się w pobliżu drzwi wejściowych oraz wyjściowych, czyli w przedsionku lub tuż za nim. Jest wykonana w kształt misy, w której umieszcza się ów wodę, a jej pozostałe elementy tworzą piękne zdobienia i mocowania. Jednymi z najczęściej spotykanych wzorów jest wizerunek Pana Jezusa m.in. podczas poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej czy ikona „Jezu ufam Tobie”. Za cel postawienia dużej lub małej kropielnicy w Kościołach, Katedrach i innych miejscach, w których gromadzą się wyznawcy wiary Chrześcijańskiej – jest najczęściej zamoczenie palców w poświęconej wodzie, a następnie wykonanie znaku krzyża. Tę samą rolę odgrywała mała kropielniczka zamocowywana w domu, najczęściej na ścianie w przedpokoju. Pomniejszona wersja kościelnej misy dawała możliwość „przeżegnania się” po wejściu do domu, co uznawano za wdzięczność z posiadania miejsca do spożywania posiłków oraz spania bezpiecznie. Kropielniczka przynosiła dużą radość m.in. górnikom czy żołnierzom, którzy po wyjściu do pracy nie mieli pewności, czy uda im się wrócić do domu. A w formie ciekawostki, wodę święconą uzupełniał ksiądz podczas wizytacji domowej, w formie np. kolędy lub odwiedzin duszpasterskich. Tę wodę mogły również dostarczać osoby np. powiązane z organizacjami przykościelnymi. 

Małe kropielnice do domu - rodzaje oraz materiały, z jakich są wykonywane

Kropielnice występują w wielu interesujących formach. Małe kropielniczki posiadają niewielkie kółeczko, dzięki któremu można zawiesić je na ścianie. Są bowiem lekkie oraz naprawdę nieduże. Większość z kropielnic zaliczanych do małych, nie przekracza nawet 14 cm wysokości. Są poręczne, łatwe do czyszczenia oraz funkcjonalne – można je bowiem oprzeć, powiesić, postawić czy z łatwością przemieszczać. Są delikatnym akcentem, a mimo to posiadają wielką moc i poprawiają samopoczucie, a także zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Duże kropielnice, również idealnie sprawujące się w domach i niewielkich kościółkach, posiadają ok. 20 cm wysokości. Mimo to, nadal ważą niewiele, więc można je zawiesić na ścianie jak np. ikonę religijną. Istnieją jeszcze kropielnice w formie złotej lub srebrnej miseczki. Posiadają delikatne zdobienia wewnątrz naczynia np. serce, krzyż czy Biblijny napis. Nadają się idealnie do domu, ale również spotykane są w nowoczesnych zabudowach kościelnych. Miseczki często położone są na: drewnianych, niskich kolumnach czy specjalnym, bardzo „szczupłym” stojaku. W przypadku materiałów z jakich są wykonywane duże i małe kropielnice – jest to najczęściej drewno, porcelana, a także mosiądz. Najbardziej popularne miseczki z wodą święconą, powstają ze srebra.

Przepiękne naczynia na wodę święconą, czyli ręcznie rzeźbione kropielniczki

Kropielnice spotykane są we wielu wzorach oraz z cudownymi zdobieniami. Ów elementy ozdobne, takie jak gałązki, kwiaty czy ciernie – często wykonywane są ręcznie. Toteż każda z kropielnic ma swój własny wyjątkowy wygląd. Choć domowe kropielniczki nie są duże, jakość ich wykonania jest pozytywnie zaskakująca. Zachowanie szczegółów postaci czy staranność w odwzorowywaniu roślin – jest na wysokim poziomie. Wszystko to sprawia, iż naczynia na wodę święconą są bardzo ładne oraz delikatnie podkreślają swoją „obecność” w domowych czterech ścianach. 

Sprawdź w naszej hurtowni z dewocjonaliami: filmy religijne, prezenty dla najbliższych, pamiątki chrztu, pamiątki pierwszej komunii

NACZYNIA NA WODĘ ŚWIĘCONĄ  Jest 66 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 66 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 66 elementów