Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

ANIOŁY

Informacja

ANIOŁY

Rola aniołów w Piśmie Świętym

Słowo „anioł” wywodzi się z greckiego słowa oznaczającego „posłańca”. Według przekazów biblijnych aniołowie zostali stworzeniu na samym początku wielkiego stworzenia świata, zajmując tym samym ważne miejsce u boku Boga. Rola aniołów w naukach kościoła została jasno określona – zajmują się one przekazywaniem wieści i woli Boga, otaczaniem ludzi opieką, a także gloryfikowaniem woli Bożej. Do aniołów kierujemy także nasze modlitwy. Najbardziej znaną modlitwą jest „Aniele Boży, stróżu mój” odmawiana jako pacierz. Modlitwa do anioła stróża została szeroko rozpowszechniona dzięki XIX-wiecznym dziełom świętego Jana Bosko.

Anioły – częsty motyw w sztuce sakralnej

Anioły zajmują ważną pozycję w sztuce sakralnej. Często widzimy je na drugim planie lub delikatne wkomponowane w tło obrazów, fresków czy płaskorzeźb. Mimo że anioły są bytami duchowymi, to nasze wyobrażenia na podstawie interpretacji Pisma Świętego nadają im formę spersonifikowaną, dlatego anioły widzimy jako postacie ludzkie. Anioły ukazywane są w zróżnicowany sposób – zarówno jako dzieci, jak i osoby dorosłe. W pierwszym przypadku anioły grają na wielu instrumentach, leżą na chmurach lub swobodnie unoszą się w tle dzieła. „Dorosłe” anioły to między innymi postacie archaniołów, w tym Gabriela, który zwiastował Maryi narodziny syna.

Szczególne miejsca kultu aniołów

Aniołom poświęca się miejsca związane w sposób szczególny z ich działalnością. Przykładem tego jest Zamek Świętego Anioła, znajdujący się nieopodal Watykanu. Według legendy, podczas trwającej zarazy w VI wieku, papież Grzegorz Wielki doznał wizji, w której ukazał mu się Archanioł Michał, siedzący na najwyższym punkcie zamku, który dzierżył w ręce rozpalony miecz. Po chwili anioł schował miecz, co miało zwiastować koniec zarazy pustoszącej Rzym. Na cześć tego wydarzenia papież nadał budowli nazwę, którą znamy obecnie. Zamek Świętego Anioła to okazała, wzniosła budowla, do której prowadzi most z ukazanymi postaciami aniołów po obu stronach.

Wizerunki aniołów w herbach polskich miast

Anioły z rzadka są ukazywane w herbach polskich miast. Nie jest to co prawda częsty motyw w heraldyce, lecz obecny jest jako symbol kilkunastu miast. Herbem z wizerunkiem anioła, który traktowany jest jako sztandarowy przykład jest herb Torunia, zaliczany do jednego z najstarszych w naszym kraju. Tutaj anioł ukazany jest jako postać górująca nad trzema basztami i trzymająca w dłoni klucze do bram miasta. Nie jest znane historyczne pochodzenie symbolu anioła w herbie Torunia. Jedna z legend głosi, iż podczas groźby końca świata mieszkańcy Torunia ufundowali dzwon Tuba Dei. Bóg widząc czyny mieszkańców, zesłał do Torunia jednego z aniołów.

Figurki aniołów przeznaczone na prezent

Figurki z wizerunkami aniołów są częstym motywem stosowanym jako element opieki nad domostwem. Niegdyś nad łóżkami dzieci chętnie wieszano obrazki z Aniołem Stróżem, a obecnie chętnie sięgamy po figurki, które możemy umieścić na komodzie lub regale. Zachęcamy do zakupu aniołów z naszego sklepu internetowego, które sprawdzą się jako prezent z okazji chrztu lub pierwszej komunii świętej. Anioły ukazujące Archanioła Michała to doskonały pomysł na upominek dla policjantów i żołnierzy, którym patronuje.

ANIOŁY Jest 95 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 95 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 95 elementów