Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

KRZYŻE

Informacja

KRZYŻE
Spośród wszystkich dewocjonaliów, krzyże są jednymi z najważniejszych w całej historii Kościoła Katolickiego. Krzyże Chrześcijańskie są niezwykle istotnym symbolem naszej wiary, które przypominają nie tylko o męce Jezusa Chrystusa, ale również wszystkich innych osób, które zostały ukrzyżowane. Dodatkowo, w całej historii, wiele osób zginęło tylko dlatego, że miało przy sobie krzyż chrześcijański. O nich również przypomina każdy krzyż.

Różnorodność chrześcijaństwa - różnorodność krzyży

Chrześcijaństwo ma bardzo wiele odłamów. Dość wspomnieć o katolicyzmie, prawosławiu, ewangelizmie, czy też innych odłamach protestanckich. W związku z tak duża różnorodnością w ramach religii chrześcijańskiej, również krzyże mają wiele przedstawień. Najczęściej spotykany jest krzyż łaciński, złożony z dłuższej belki pionowej i krótszej poziomej, która przecina pionową w jej górnej części. To ten krzyż, który jest najbardziej kojarzony z Jezusem. Inaczej jest z krzyżem greckim, który składa się z dwóch belek o równej długości, które przecinają się w połowie. Jest to krzyż chrześcijański, na którego planie przygotowywano projekty budynków sakralnych. Widać to na wszystkich kościołach z kopułami. Zazwyczaj centralny punkt kopuły mieści się dokładnie nad przecięciem belek krzyża greckiego. Co ciekawe, ten krzyż chrześcijański jest widoczny również na niektórych państwowych flagach.
Często spotykanym krzyżem chrześcijańskim w Polsce, jest także krzyż prawosławny. Zwykle możemy zobaczyć go na budynkach cerkiew. Ma on osiem zakończeń i trzy belki poziome. Jedną belkę mniej ma krzyż patriarchalny, używany dziś przez kardynałów. Często u dołu można zobaczyć czaszkę (Golgota właśnie znaczy tyle, co „czaszka”). Znany jest także krzyż jerozolimski, złożony z jednego krzyża laskowanego (czyli 4 litery tau złączone w formie krzyża) i czterech niewielkich krzyży greckich umieszonych w kątach pierwszego, lub w centralnych punkach pomiędzy jego ramionami. Symbolika tego krzyża chrześcijańskiego przedstawia najpewniej 5 ran Chrystusa. Najrzadziej spotykanym, a jednak niezwykle istotnym w naszej tradycji, jest krzyż papieski. Posiada on trzy belki poprzeczne, z których najkrótsza jest ta, która znajduje się najwyżej. Oznacza się nim świątynie podlegające władzy papieża.

Krzyże chrześcijańskie dostępne w naszym sklepie

U nas znajdziesz przede wszystkim łacińskie krzyże chrześcijańskie, o różnym rozmiarze i przeznaczeniu. Część z nich możesz nosić na łańcuszku na szyi, inne służą do postawienia w domu, a także w obiektach sakralnych. Wśród dostępnych u nas dewocjonaliów znajdziesz także ikony, różańcemedaliki i srebrne obrazki.

KRZYŻE Jest 85 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 85 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 85 elementów