RTCK
Ośrodek Odnowy
Edycja św Pawła
Krzyże stojące najczęściej spotykamy w kościołach, gdzie są ważnym elementem podczas sprawowania mszy świętych. Najczęściej są to krzyże ołtarzowe, znajdujące się w centralnej części ołtarza w otoczeniu świec i ksiąg do sprawowania liturgii. Krzyże stojące są wykorzystywane również podczas procesji. Są to tak zwane krzyże procesyjne – bogato zdobione krucyfiksy osadzone na drewnianej lub metalowej lasce, noszone ponad głowami wiernych. Księża wykorzystują krzyże stojące także podczas wizyt domowych. Takie krucyfiksy zazwyczaj są nieco mniejsze od standardowych krzyży, jednakże są one niezbędnym elementem zestawu podróżnego do sprawowania liturgii.
Krzyże stojące powszechnie są wykorzystywane w domach. Bogato zdobione krzyże są dodatkową ozdobą wnętrza, ale są również przydatne podczas wizyt duszpasterskich, na przykład przy udzielaniu sakramentu chorym, przebywającym w domu. Najczęściej jednak odgrywają szczególną rolę podczas tzw. kolędy, gdzie w okresie następującym po Świętach Bożego Narodzenia duszpasterze odwiedzają wiernych w domach. Krzyż stojący nada zatem ton odświętnie przystrojonemu stołowi oraz podkreśli nasze przywiązanie to tradycji kościelnych. Krzyże stojące często występują w formie świeczników, gdzie z jednej strony znajduje się krucyfiks, a z drugiej miejsce przeznaczone na umieszczenie świecy.
Krzyże stojące najczęściej tworzone są z różnego rodzaju metali, które nadają krzyżom odpowiednią trwałość. Na rynku spotyka się głównie krzyże wykonane z mosiądzu, a także z metali pozłacanych lub posrebrzanych. Nowoczesną formą krzyży stojących są kryształowe krucyfiksy, dostępne są również krzyże stojące wykonane ze śnieżnobiałej porcelany. Wyjątkową formą krzyży stojących są te, które wykonane są dzięki pracy ludzkich rąk. Odpowiednio wyciosane drewno w kształcie krzyża będzie niezwykłym i niepowtarzalnym atrybutem w każdym domu.
© 2016 DystrybucjaKatolicka. Wszelkie prawa zastrzeżone