Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

KATECHEZA I HOMILETYKA

Informacja

Katalog

Autor
Wydawnictwo
KATECHEZA I HOMILETYKA

Katecheza i homiletyka – zagadnienia leżące u podstaw religii chrześcijańskiej

Katecheza i homiletyka odgrywają dużą rolę w naukach kościoła i przyczyniają się do szerzenia Słowa Bożego. Katecheza przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które pragną się nawrócić oraz zgłębiać Słowo, a tym samym zacieśniać więź z Bogiem. Z kolei rozważania w zakresie homiletyki pozwalają duchownym na przygotowanie wyjątkowych homilii, które stanowią źródło inspiracji dla wiernych.

Historia katechezy

Katecheza jest znaną od wieków formą szerzenia i pogłębiania wiary chrześcijańskiej. Korzeni katechezy należy upatrywać w Nowym Testamencie. Jest tam mowa między innymi o Apollosie, który przekazywał nauki Chrystusa napotkanym na swojej drodze, w tym Akwili i Pryska. W kolejnych wiekach święty Hieronim pisał o katechezie – w sporządzonej przez niego Wulgacie wspominał o tym, iż „był katechizowany”. Podobne określenia katechezy padają także w wielu greckich odniesieniach. Według Ojców Kościoła katecheza jest traktowana na równi z kerygmatem, czyli powszechnym głoszeniem Słowa Bożego. We wczesnym okresie chrześcijaństwa katecheza stanowiła ważny element przygotowania do sakramentów, na przykład Chrztu Świętego. Podczas średniowiecza rola katechezy straciła na znaczeniu. Wtedy uczenie o Słowie Bożym było domeną rodziców dziecka.

Rola katechezy we współczesnych naukach kościoła

Katecheza jako nauka o Słowie Bożym wróciła do łask za sprawą ustaleń Soboru watykańskiego II, z którego zaleceniami nauka o religii chrześcijańskiej nie powinna obejmować jedynie lekcji religii odbywających się w szkołach. Współcześnie określenie „katecheza” odnosi się do głoszenia wiedzy o naukach Kościoła przeznaczonej dla osób nowo przybyłych do wspólnoty, a także tych, które pragną przystąpić do sakramentów i pogłębiać swoją wiarę.

Homiletyka – dyscyplina wchodząca w skład teologii pastoralnej

Homiletyka jest jednym z działów teologii pastoralnej, która z greki oznacza „sztukę przemawiania”. W odróżnieniu dla retoryki (greckiej sztuki przemawiania), homiletyka dotyczy zgłębiania, interpretowania treści Pisma Świętego i głoszenia homilii. Często w kontekście homiletyki porusza się temat kaznodziejstwa jako terminy jednoznaczne. Jest to jednak nieprecyzyjne, gdyż homiletyka porusza temat głoszenia jedynie homilii, a kaznodziejstwo jest pojęciem o wiele szerszym. Jak wida , kluczowym zagadnieniem wobrębie homiletyka jest homilia, której wygłaszanie odnosi się przede wszystkim do wybranych tekstów z Pisma Świętego. Oprócz tego homilie niosą ze sobą przekaz umoralniający wobec wielu dziedzin życia.

Dzieła przydatne przy katechezie i homiletyce

W naszej ofercie obecne są liczne pozycje wydawnicze użyteczne zarówno dla katechetów, jak i homilistów. Do sprawowania katechezy polecamy między innymi książki dla dzieci i serię „100 pomysłów na katechezę”. Będą one doskonałym wstępem do katechezy dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Książki dotyczące homiletyki to dzieła znanych świętych Kościoła, np. św. Maksyma z Turynu i jego kazania zebrane w książce „Homilie na rok liturgiczny” przeznaczone głównie na okres Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także inne święta występujące w roku liturgicznym.

KATECHEZA I HOMILETYKA Jest 56 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 56 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 56 elementów