Trwają prace modernizacyjne portalu, niektóre ceny hurtowe mogą być źle wyświetlone na stronie. Zamówienia złożone przez panel hurtowy będą przeliczane poprawnie na rabaty hurtowe.

Tradycja obchodzenia imienin Barbary

Tradycja obchodzenia imienin Barbary

Imieniny Barbary związane ze świętymi i błogosławionymi Kościoła katolickiego

Imieniny Barbary wiążą się ze wspomnieniami liturgicznymi ważnych postaci chrześcijańskich. Imieniny Barbary celebrowane 18 kwietnia to dzień rozważań nad postacią błogosławionej Barbary z Avrillot, francuskiej zakonnicy. Imieniny Barbary przypadające na 9 lipca i 19 listopada to dni wspominania błogosławionej Barbary Cui-Lian oraz błogosławionej Barbary z Bergamo. Podczas imienin Barbary obchodzonych 20 września wspominamy siedem męczennic Kościoła katolickiego. Jednak to data 4 grudnia jest najczęstszą datą obchodzenia imienin Barbary, które związane są z postacią świętej Barbary z Nikomedii, zaliczanej w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, do których kierujemy modlitwy w czasie choroby.

Barbórka, czyli imieniny Barbary obchodzone 4 grudnia

Imieniny Barbary w Polsce, zwłaszcza na Górnym Śląsku mają długą tradycję. Barbórka – imieniny Barbary, które obchodzimy 4 grudnia, związane są z postacią świętej Barbary z Nikomedii. Święta Barbara jest patronką trudnej pracy górników, hutników i kamieniarzy, a także polskiej uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Święta Barbara pochodziła z Heliopolis, miasta znajdującego się na terenie obecnego Libanu. Według źródeł chrześcijańskich, Barbara z Nikomedii została zgładzona przez swojego ojca, gdy nie chciała wyrzec się wiary. Jedna z legend mówi o tym, że podczas ucieczki przed ojcem znalazła schronienie w skale, która rozstąpiła się przed nią. Imieniny Barbary i związane z nimi górnicze święto jest tradycją, którą przejęli polscy studenci z jednej z austriackich uczelni górniczych. Początkowo Barbórkę świętowano w Krakowie, a po zakończeniu II Wojny Światowej tradycja objęła także obszar Górnego Śląska. Imieniny Barbary świętowane są już dzień wcześniej. Górnicy spotykają się na tzw. karczmach piwnych, podczas których śpiewa się piosenki górnicze oraz przyjmuje się górników do braci górniczej. Świętowanie w przeddzień imienin Barbary jest okazją do zaprezentowania się górników w tradycyjnych, górniczych mundurach. Postać świętej Barbary to częsty motyw rzeźb, na których umieszcza się napis „Barbara święta o górnikach pamięta”.

Najlepsze pomysły na prezent z okazji imienin Barbary

Imieniny Barbary to okazja do świętowania wraz z górnikami podczas Barbórki, ale także możliwość świętowania z jubilatkami, którym patronuje między innymi święta Barbara z Nikomedii. Zatem jaki prezent z okazji imienin Barbary wybrać? Państwa uwadze polecamy jedną z naszych propozycji prezentowych:

- inspirujący film „Czyściec” z postacią Fulli Horak, w którą wcieliła się Małgorzata Kożuchowska

- zakładki do książek z wizerunkiem świętej Barbary, przydatne szczególnie do lektury wyjątkowej Biblii dla kobiet

- ikona świętej Barbary, którą docenią jubilatki ze względu na ręczne wykonane i złote wykończenie. Dodatkowo na ikonie można umieścić okolicznościową dedykację

- różaniec w formie klasycznej lub bransoletki, które można mieć zawsze ze sobą.

Zobac także:

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij